A londoni pénzügyi központ feladta arról szóló reményeit, hogy Nagy-Britannia EU-ból való várható kilépése után is univerzális hozzáférése lesz az unió egységes belső piacához, és inkább arra törekszik, hogy a Svájcéhoz hasonló, de szorosabb megállapodások szülessenek a különböző szektorok számára.

A Financial Times pénteki értesülése szerint a City és a kormányzat képviselői szeptemberben mutatják be elképzeléseiket a Theresa May miniszterelnök vezette Brexit-bizottságnak. A lap úgy tudja, a pénzügyi központ politikai és gyakorlati okokból elvetette a Norvégiához hasonló kapcsolatrendszer kialakítását az Európai Unióval, és helyette, Svájchoz hasonlóan, egyedi megállapodásokat szorgalmaz. Norvégia tagja az EU egységes belső piacának, de nincs beleszólása a döntéshozatalba, és el kell fogadnia a munkaerő és a szolgáltatások szabad áramlását, valamint hozzá kell járulnia a támogatásokhoz.

A szakember emlékeztetett arra, hogy az úgynevezett passporting, vagyis a pénzügyi szolgáltatók tevékenységének engedélyezése révén a Svájc és az EU közötti kereskedelmi megállapodások kétirányú teljes hozzáférést biztosítanak egyes szektorok, például az életbiztosítás számára. Anthony Browne szerint ráadásul mivel az Egyesült Királyság lesz az EU legnagyobb exportpiaca, a szigetországnak a svájcinál előnyösebb megállapodást kellene kialkudnia.

A City egyik legkomolyabb aggodalma a pénzügyi szektort illetően az, hogy az Egyesült Királyság új kereskedelmi megállapodás nélkül lép ki az Európai Unióból, és így egyik pillanatról a másikra elvész a hozzáférése az egységes belső piachoz. Ennek elkerülésére egyesek átmeneti megállapodás kidolgozását javasolják.

A pénzügyi központ javaslatán dolgozó szakemberek hangsúlyozni fogják, hogy ha a Nagy-Britannia és az EU közötti új megállapodás azonnal életbe is lép, a citybeli intézményeknek akkor is időre lesz szükségük szolgáltatási struktúrájuk és számítástechnikai rendszereik frissítéséhez.

bankszektor.hu/mti/freeimages.com