A közlemény szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elfogadva a bankok kérését, lehetővé tette, hogy a nemteljesítő kkv-hitelállomány ne rontsa a hitelezési teljesítményt jelző referenciamutatót. A jegybank már a 2016-os banki hitelezési teljesítményeket is ezzel a korrekcióval veszi figyelembe.

Az MNB 2016 januárjában a kis- és közepes vállalati (kkv) szektor piaci hitelezésének helyreállítása és a tartós hitelezési fordulat elérése érdekében indította el a piaci hitelprogramot (php), melynek keretében bevezette a hitelezési aktivitáshoz kötött kamatcsere eszközt (HIRS) és a preferenciális betételhelyezési lehetőséget.  (A HIRS a bankok kkv-hitelezésből adódó kamatkockázatának kezelésén, jegybank általi részleges átvállalásán keresztül ösztönözheti a hitelezési aktivitást.)

A program meghirdetésének a célja az volt, hogy a kkv-hitelállomány éves növekedése elérje az egészséges gazdasági növekedéshez szükséges 5-10 százalékos szintet, valamint, hogy a hitelpiac a növekedési hitelprogram (nhp) fokozatos kivezetésével is zavartalanul működjön.

A php-ban való részvétellel a bankok számszerű hitelezési vállalást tettek a 2016 és 2018 közötti időszakra, amelyet az MNB évente, az adott évet követő február végén ellenőriz. A php 2016 első negyedévében tartott tenderein 17 kereskedelmi bank vett részt, amelyek összesen 780 milliárd forint értékben kötöttek HIRS ügyletet az MNB-vel. Ez a programban rögzített szabályoknak megfelelően évi 195 milliárd forintos kkv-hitelezési vállalást jelent az ügyletek fenntartásáig.

A bankok által tett számszerű hitelezési vállalás első ellenőrzése 2017. február végén lesz. Amennyiben az adott bank hitelkihelyezése elérte a vállalt szint 50 százalékát, de nem érte el annak 100 százalékát, úgy a bank köteles visszafizetni az MNB-nek a HIRS ügyleten jogosulatlanul realizált jövedelemtartalom, illetve a preferenciális betét jogosulatlan kamattöbbletének jegybanki alapkamattal növelt értékét. Amennyiben az adott bank hitelkihelyezése nem érte el a vállalt szint 50 százalékát sem, úgy a bank a teljes jövedelemtartalmat és többletkamatot köteles visszafizetni az MNB számára, a jegybank pedig lezárja az adott hitelintézet HIRS ügyletét.

Ugyancsak 2017. február végéig van a php-ban résztvevő bankoknak lehetőségük arra, hogy megtegyék az ez évre vonatkozó hitelezési vállalásaikat, eldönthetik, hogy fenntartják vagy csökkentik a 2016-ban tett hitelezési vállalásukat. Technikailag ez azt jelenti, hogy amennyiben a bankok fenntartják jelenlegi HIRS állományukat, akkor 2017-ben is ugyanolyan mértékben kell növelniük kkv-hitelállományukat, mint 2016-ban. Amennyiben a bankok mérséklik hitelezési vállalásukat, akkor a HIRS ügyleteiket teljes mértékben vagy részlegesen lezárhatják 2017. február 28-i értéknappal. A 2017-es hitelezési vállalást az határozza meg, hogy a bank mekkora HIRS-volument tart fenn február után.

(MTI)